Tomáš Knot: Staromák

Tomáš Knot

K fotografování mne přivedl můj táta v 11letech o prázdninách kdy jsem nafotil dva kinofilmy, doma jsme je hned vyvolali a nazvětšovali fotky. A tehdy to začalo. Po prázdninách jsem se ihned přihlásil do fotokroužku a začal fotit čím dál víc.

První fotoaparát byla Smena a druhý co jsem od táty dostal byl legendární Flexaret Va to bylo něco. Další fotoaparáty a objektivy už jsem si kupoval sám.

Další byl nový Pentacon six TL s hranolem na svitkový film. A pak na kinofilm to byla starší Minolta X 700 koupená u Havlíka jak se tehdy říkalo fotobazaru v Lazarské ulici. Minoltama jsem fotil až do doby, kdy Minolta skončila. Nástupu digitální techniky jsem se dlouho bránil, až tlak ze strany zákazníků mne donutil koupit první digital ještě od Minolty. A poté až do současnosti technika Nikon.

Fotografie na těchto stránkách jsou malým průřezem z mé volné tvorby.

Co se týká zakázek, tak se v současné době věnuji architektuře, reportážní a svatební fotografii. Ve fotokomoře stále pracuji i v digitální době, protože sledovat jak se ve vývojce na fotopapíru objevuje pomalu obraz mne nikdy neomrzí.

Ať fotografuji klasicky či digitálně je potřeba často pevný stativ který se při delším nošení hodně pronese, takže často zůstával doma. Ale od roku 2010 mám karbonový stativ Gitzo GK 1581 Ocean Traveler s kulovou hlavou vyvinutý pro obtížné podmínky a ten je tak lehký, skladný a pevný že ho pro jistotu nosím skoro pořád.

Po celou dobu co se věnuji fotografii jsem fascinován procesem zastavení času který nastane po stisku spouště fotoaparátu a zůstane tu pro další generace. V dnešní uspěchané době ještě aktuálnější než kdy dříve.

Tomáš Knot - fotogalerie: