Stanislav Pokorný - Se stativy GITZO hledám ticho.....

Stanislav PokornýK fotografii mě přivedl tatínek, když mi bylo asi osm let. Dostal jsem svůj první fotoaparát, nejřív Pionýr, skvělou bakelitovou krabičku na svitkový film a formát fotografií 6x6cm, později Flexaretu a kinofilmový Zorkij, ruskou kopii Leiky. Filmy jsem vyvolával a fotografie nejdříve kontaktně kopíroval a později zvětšoval, tak, jako téměř každý, v koupelně, z čehož měla maminka vždy nesmírnou radost.

V roce 1984 jsem byl přijat do tehdejšího Fondu výtvarných umění a dostal legitimaci, která mě opravňovala se fotografií živit a stal jsem se tzv. volným umělcem. Z toho měli zase vždy radost příslušníci tehdejší VB, když tento údaj našli v občanském průkazu v kolonce „Zaměstnání". 

Roky utíkaly a fotografie se mi stala celoživotním údělem a láskou. Po roce 1989 jsem se podílel na formování nových fotografických sdružení, zejména Asociace profesionálních fotografů ČR, kde jsem byl členem první správní rady a následně jejím předsedou nepřetržitých třináct let.

Stále více jsem se pak začal věnovat volné fotografické tvorbě, zejména fotografii krajiny, aktu a zátiší.

Zlom v mé tvorbě nastal rokem 2009, rokem, kdy pro mě mělo všechno skončit. Právě v létě,v té nejkrásnější době roku, mi sdělil lékař, bez jakéhokoliv obalu: „Máte rakovinu, bohužel v pokročilém stádiu, pokud nebudeme operovat do tří týdnů, pak nemusíme již operovat vůbec." Jako jeden z mála jsem měl to štěstí, že vše dopadlo dobře a já dostal tu možnost tady dále být.

Od té doby uteklo osm let, osm roků od setkání se smrtí, osm roků nového pohledu na život, osm roků hledání rovnováhy jak v sobě samém, tak ve světě a přírodě kolem, hledání ticha k zamyšlení a rozjímání o všem, co mělo být a nebylo třeba vysloveno. Můj pohled na život a bytí vůbec se změnil, změnil se můj pohled na fotografii a její obsah, který jsem měl potřebu, po tom všem, sdělit jiným způsobem, jinými výrazovými prostředky, jinou tonalitou fotografií či jinou kompozicí.

Jsem šťastný, že můžu s fotoaparátem a stativem GITZO chodit krajinou a dále hledat ticho. Krajině se věnuji v současné době téměř výhradně, oblíbenými kouty světa jsou pro mě Jizerské hory, Toskánsko, Provence, Bretaň, Island a v posledních letech západní pobřeží Švédska. Jezdím tam buď sám, nebo s účastníky workshopů, které pořádám, postávám u stativu s fotoaparátem a čekám, zda přijde ta chvíle, ten okamžik, kdy budu cítit, že právě teď mám stisknout spoušť.

Někdy čekám zbytečně, tak se na ona místa opakovaně vracím a věřím, že ten okamžik někdy přijít musí.


Technika:
Nikon D800 a Nikon D850

Objektivy:
PC-E Nikkor 24 mm F3,5D ED
AF-S Micro Nikkor 105 mm F2,8G VR
AF-S Nikkor 14–24 mm F2,8G ED
AF-S Nikkor 24–70 mm F2,8G ED
AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8G ED VR II
AF-S Nikkor 80–400 mm F4,5–5,6G ED VR

Hasselblad C/M501
objektivy Distagon CFi 50mm F4, Planar CFE 80 mm F2,8,
Makro-Planar CFI 120mm Makro F4, Sonnar CFi 250 mm F4,5

Hasselblad xPan
objektivy Hasselblad 45 mm F4, Hasselblad 90 mm F4

Stativ:
GITZO GT3543LS, kulová hlava GITZO GH3382QD a Leveling Base GSLVLS

Stanislav Pokorný - fotogalerie: