Ondřej Prosický - Divoká příroda se stativy Gitzo

K přírodě jsem vždy blízko, prvé jako malý kluk se zájmem o zvířata nebo později jako geolog ve své profesi. Přes svůj zájem o aktivních sopky jsem se dostal do mnoha odlehlých míst, kde mě začalo přitahovat dokumentování života zvířat. V roce 2006 se to ale v Kostarice "významněji zvrtlo" a už se věnuji pouze zvířatům. Nikdy by mě napadlo, že mě to tolik poznamená a změní život.

Přestože jsem se více než 10 let úspěšně bránil tomu, aby mě fotografie dominantně živila, už to bylo déle neudržitelné. S rodinou jsem na fotografování divoké přírody neměl čas a moc mi to scházelo. Vybudoval jsem si na tom závislost, kterou jen obtížně krotím.

Ondřej ProsickýV současné době jsem profesionální fotograf divoké přírody, který se snaží uživit svojí autorskou tvorbou. Nikdy bych nechtěl být "řemeslníkem", který bude muset objíždět svatby nebo fotografovat na zakázku, rád bych zůstal jen u témat, které mám rád. Jak občas s humorem říkám, být "umělcem". Jsem moc zvědavý, jak dlouho mi to vydrží. Hlad zatím doma nemáme a děti chodí do školy a školky čistě oblečené.

Pozorování a dokumentováví života zvířat je pro mě droga, kterou nikdy nebudu vnímat jako práci, přestože mi dovednosti spojené s fotografováním čerstvě přinášejí jediný příjem.

Ve svých fotografiích se snažím zaznamenat chování zvířat ve svém přirozeném prostředí. Ideální soubor fotografií zvířat je ten, kdy nemusíte o jejich životě nic psát a divák vše na první kuk pozná. Kde to zvíře žije, jaké podmínky vyhledává nebo, co je typické pro jeho život. A když je nádherné prostředí s dokonalým světlem a případně se mi povede k tomu obsahově něco přidat, jsem nadšený. Vím, že to zaujme i ty, které příroda nezajímá a přivede je to k zájmu o ni. Kromě krásných chvil v přírodě je to pro mě asi hlavní motor toho, proč na fotografiích přinášet stále něco nového.

V současné době se zejména dále věnuji svým nekonečným projektům. Dokumentuji život kolibříků ve Střední a Jižní Americe (od roku 2006), věnuji se zvířatům na severu Evropy (od roku 2006), fotografuji česko-slovenské orchideje (od roku 2008), nebo se na fotografiích snažím přiblížit českou přírodu.

Mnoho let píši články o přírodě do několika časopisů nebo texty o fotografické technice jako copywriter. Od roku 2006 pořádám cesty zaměřené na fotografování přírody, kterých se zůčastnilo přes čtyři stovky fotografů, jak ve světě tak v České republice. Fotografie zvířat prodávám v několika zahraničních fotobankách, ale jednoznačně největší radost mi dělá to, když si někdo objedná fotografický obraz se zvířecím motivem do interiéru.

Před lety jsem získal za svoje práce několik prestižních mezinárodních ocenění, ale v současnosti mi závodění, kdo má fotografii zvířete hezčí, připadá trapné. Nevylučuji však, že se k tomu pro zviditelnění přírody opět v budoucnu vrátím.

Stativy Gitzo používám od roku 2005, kdy jsem si pořídil použitý stativ GT1227 Mountaineer, u kterého jsem byl třetím majitelem a přesto nenesl známky používání. Asi už tehdy jsem se nechal přesvědčit, byl pevný, stabilní, lehký a práce s ním miOndřej Prosický vyhovovala.

S pořízením těžkého teleobjektivu Canon EF 500mm f/4 L IS USM v roce 2008 jsem koupil úplně nový stativ GT3540LS, který mi jako hlavní stativ slouží do současnosti. Posledním přírůstkem je malý stativ GT1545T, který používám při fotografování z krytu, kdy potřebuji stativy dva (i kvůli natáčení videa) nebo pro delší pochody za zvířaty, například u kozorožců v Alpách.

Na stativech Gitzo mám rád jejich odolnost. Divoká příroda není ateliér a není nouze nepříhodné podmínky, bahno, slaná voda, vše stále funguje jak má. Kladně hodnotím i dokonalý pozáruční servis, což není v současné době věc úplně běžná.

Stativy Gitzo doporučuji na svých fotografický workshopech od roku 2008 a všichni, kdo si je pořídili, jsou nadšení.

Má fotografická výbava:

 • Canon EOS 1DX Mark II
 • Canon EOS 5D Mark II
 • Canon EOS 760D
 • Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM
 • Canon EF 400mm f/5.6 L USM
 • Canon EF 70-200mm f/2.8 L IS II USM
 • Canon EF 100mm f/2.8 L Macro IS USM
 • Canon EF 50mm f/1.8 STM
 • Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM
 • Canon EF-S 24mm f/2.8 STM
 • Samyang 14mm f/2.8 ED AS IF UMC
 • Gitzo Systematic 6X Carbon GT3540LS
 • Gitzo Traveler Carbon GT1545T

Ondřej Prosický - fotogalerie: