Jazz World Photo: z Trutnova až na Manhattan

Autor Tomáš Plecháč, redaktor MF Dnes

Na trutnovském mezinárodním festivalu Jazzinec se zrodila fotografická soutěž, která významem dávno překročila hranice České Republiky. Přitahuje pozornost autorů z celého světa. Organizátoři připravují už pátý ročník.

Ceny JWP, © Studio ČinčeraKdyž se Ivan Prokop, Tomáš Katschner a Patrick Marek před čtyřmi lety rozhodli zorganizovat v provinčním Trutnově soutěž jazzových fotografií, ani sami netušili, co všechno „způsobí". Jazz World Photo se během velmi krátké doby stalo globální značkou. Účastní se jí autoři z celé planety, putovní výstavy už objely desítky měst a vloni se výběr nejlepších snímků poprvé podíval za oceán, do New Yorku.

Tomáš Katschner před 19 lety v Trutnově založil hudební festival Jazzinec, Patrick Marek z Hradce Králové patří mezi přední české jazzové fotografy, stejné profesi se věnuje také Ivan Prokop z Prahy. Každý žije v jiném městě, ale jejich společnou vášní je jazz. Všechno začalo výstavou 44 jazzových fotografií, kterou v roce 2013 jako doprovodnou akci Jazzince připravil Patrick Marek a získal pro ni autory z různých zemí světa. Výstava zaujala diváky a hlavně Tomáše Katschnera. Při debatách o podobě přehlídky pro další rok se oba dva shodli, že by měla být soutěžní. Ke spolupráci přizvali fotografa Ivana Prokopa, který sestavil mezinárodní porotou a sám usedl v jejím čele.

Kromě trojice zakladatelů jsou v ní od začátku zpěvák a fotograf Dan Bárta, Jiří Kučera žijící v kanadském Vancouveru, který v 70. a 80. letech fotografoval filmy Jiřího Menzela a byl dvorním fotografem Jazzové sekce. Dalšími členy jsou španělský fotograf Antonio Porcar Cano a významný český autor Jiří Turek. Od předloňska porotu doplňuje vždy na jeden rok vítěz předchozího ročníku. „Pořádně jsme nevěděli, do čeho se vlastně vrháme. Do pravidel jsme zanesli, že autory nejlepších tří fotografií pozveme na náklady soutěže do Trutnova a oceníme je na finálovém večeru Jazzince. Do vyhodnocení soutěže jsme sami netušili, kdo zvítězí, odkud bude a jak to zafinancujeme," shoduje se trojlístek organizátorů.

Katalog s podpisem Herbie Hancocka

Herbie Hancock a Ivan ProkopPrvní výstava 30 nejlepších snímků se konala před festivalovým finále na trutnovském městském úřadě a hned od jara 2014 začala putovat po Čechách i zahraničí. Ve stejném roce vyšel první katalog nejpovedenějších fotografií, který na brněnském koncertě podepsal i slavný jazzový pianista Herbie Hancock. „Odmítl všechny rozhovory, sešel se jen s námi a povídali jsme si o fotografiích a jazzu. Za dveřmi dokonce nechal i přes naléhání svého agenta dlouho čekat televizní štáb," vzpomíná na setkání s jazzovou legendou Tomáš Katschner.

Ze soutěže se od začátku stala mezinárodní záležitost. Hodně tomu pomohl Patrick Marek, jenž oslovil komunitu soustředěnou okolo jazzové fotografie na sociálních sítích. Do Trutnova začaly chodit záběry muzikantů z celé zeměkoule. Malajsie, Jižní Korea, Ekvádor, Kuba, Venezuela, USA, Austrálie, Jihoafrická republika, Maroko a tak by se dalo pokračovat. Ve výčtu lokalit, odkud každoročně přicházejí snímky jazzmanů, chybí snad jen Antarktida.

„Taková soutěž do té doby nikde nebyla. Protože se dnes všechno odehrává na internetu a sociálních sítích, nebylo tak těžké dostat soutěž do komunity lidí, kteří se jazzovou fotografií zabývají a rádi by nějakým způsobem vynikli. Vážíme si narůstající důvěry, na druhou stranu to je pro nás velký závazek," poznamenává předseda poroty Ivan Prokop. V první roce se sešlo 135 fotografií, v roce 2015 už 187 z 27 zemí, ve třetím ročníku to bylo dokonce 220 snímků z 34 států. Obdobný zájem byl také letos (213 fotografií z 31 zemí). Za čtyři roky soutěž zaznamenala znatelný pokrok. „Kvalita fotografií se zlepšuje a mění, velký vliv na to mají vítězné snímky. Také se proměňuje struktura autorů, narůstá počet žen," všímají si organizátoři.

Soutěž, která mění fotografům život

Historicky prvním vítězem se stal francouzský zubař Didier Jalais, tehdy se také poprvé a zatím naposled umístil mezi nejlepšími zástupce Čech, třetí Miroslav Novotný. V roce 2015 Jazz World Photo opanovali Italové. Zabrali první tři místa, nejvíc porotce zaujal snímek Andrei Rotiliho. „Výsledek ukázal nestrannost poroty a čistotu jejího hlasování. Všichni porotci totiž hlasují anonymně, nezávisle na sobě, takže to není ničím ovlivněné," shodují se Tomáš Katschner, Ivan Prokop a Patrick Marek. Úspěch krajanů měl mezi fotografy na Apeninském poloostrově velkou odezvu. Právě Italové od té doby zásobují Jazz World Photo nejvíce snímky.

V roce 2016 poprvé triumfovala žena - Marion Tisserandová z Francie. Dosavadní hegemonii oceněných autorů z Evropy narušil druhý Seung Yull Nah z jihokorejského Soulu. Letos pro změnu poprvé v historii zvítězil autor z východní Evropy, ukrajinský fotograf Oleg Panov. Úspěch Ukrajiny podtrhl druhým místem Serhiy Horobets.

Příběh posledního vítěze dokládá, jak Jazz World Photo mění život soutěžícím a otevírá jim dveře do světa. „Oleg neumí moc anglicky, pomohli jsme mu vybavit výjezdní doklady, a ani když už stál se slzami v očích na pódiu trutnovského Uffa, stále nevěřil tomu, že jeho fotografie vyhrála první cenu. Dnes se z něj stává žádaný fotograf, který na sobě pracuje a sklízí úspěchy," neskrývají pořadatelé soutěže radost.

Původní cenu z kamene a kovu pro trojici nejlepších navrhl královéhradecký výtvarník Štěpán Málek. Neskladnou sochu však vítězové měli problém vůbec převézt domů. „Došlo nám to ve chvíli, kdy vítěz prvního ročníku Didier Jallais bezradně stál s velikou a těžkou cenou u svého zavazadla a přemítal, kolik asi bude muset na letišti doplatit za nadměrnou váhu a rozměr," vysvětlují organizátoři. Na nečekané peripetie museli reagovat. Oslovili proto obalového výtvarníka Jana Činčeru, který pro další ročníky vytvořil „kapesní" cenu z papíru a dvou čoček symbolizující objektiv. Zatím všichni ocenění fotografové si pro cenu do Trutnova přijeli, suverénně nejdelší cestu urazil Jihokorejec Seung Yull Nah.

Belgie, Itálie i New York

Didier Jallais FR / Sonny Rollins / Jazz in Marciac 2012Za čtyři roky toho panely s fotografiemi objely už hodně. Třicítka nejlepších záběrů každoročně navštíví 10 až 12 měst. Kromě Čech a Slovenska se přehlídka několikrát podívala do zahraničí. V roce 2014 do belgického Neerpeltu, o dva roky později byla v italské Anconě i na newyorském Manhattanu. Letos hned dvakrát v Polsku.

Do Itálie se pořadatelé Jazz World Photo v létě 2016 vypravili po fenomenálním úspěchu tamních fotografů v roce 2015 a rozhodně se tam nenudili. Ráno se těsně před Anconou na chvíli prospali v autě a na trávě vedle benzinové stanice, dopoledne nainstalovali přivezené fotografie. Na odpolední vernisáži, při které zahrál skvělý kontrabasista Enzo Pietropaoli z vítězného snímku Andrei Rotiliho, rozdávali hostům vychlazené české pivo. Den zakončili na večerní party na střeše luxusního hotelu, kam je pozval organizátor festivalu Jazz Ancona. Na vernisážích v Itálii není obvyklé, aby se jedlo a pilo. Zástupci Jazz World Photo ale výstavu zahájili po svém. „Od českého partnera jsme přivezli několik beden piv. Přestože Italové jsou experty na víno, po českém pivu se ve velkém vedru během pár chvil slehla zem. Nejvíc si ho užívaly ženy," dodává Tomáš Katschner.

Zatím největším úspěchem byla loňská výstava v Českém domě na newyorském Manhattanu také díky velké pomoci zaměstnanců ministerstva zahraničních věcí a Generálního konzulátu ČR v NYC. O výbornou atmosféru na vernisáži se postarali čeští muzikanti Ondřej Pivec a Kája Růžička jr. Trutnovská výprava stačila navštívit koncerty trumpetisty Ibrahima Maaloufa, Randy Breckera s Lew Tabackinem, Pivcovy kapely The Kennedy Administration i české skupiny Please the Trees, která v té době v New Yorku zrovna hrála.

Jiří StivínLetos měla výstava poprvé zamířit do Ruska, jehož fotografové patří mezi pravidelné účastníky. Pavel Korbut byl dokonce třikrát mezi nejlepšími třiceti. Jazz World Photo mělo dva měsíce putovat po Rostově na Donu, Volgogradu, Krasnodaru a dalších městech. Nakonec zůstalo jen u plánů. „Po vyhlášení letošních výsledků, kde první dvě místa získali autoři z Ukrajiny, a poté, co jsme dali najevo, že nesouhlasíme s výstavou na Krymu, komunikace s ruskou stranou skončila," objasňují organizátoři. Nejblíže byla realizace prosincové výstavy v novosibirské filharmonii, měsíc před odletem však finanční partner od projektu odstoupil.

I přes globální úspěch výstav chtějí Katschner, Prokop a Marek zachovat tradici. Domovem přehlídky zůstane Trutnov. „Vážíme si toho, jak se k nám město od počátku chová, a pokud nás stále budou chtít, tak na tom nic měnit nehodláme. Myslíme si, že soutěž do města patří a je v Trutnově doma," tvrdí tým organizátorů. Pro rok 2018 mají zatím naplánované výstavy v Písku, ve Frýdlantu, Hradci Králové a Třeboni. O dalších místech jednají.

„Na výstavách potkáváme hodně zajímavé lidi a dostáváme pozitivní reakce. Zavazuje nás to dál na tom pracovat. Navíc soutěžní fotografie jsou tak skvělé a magické. Každá vám umí v hlavě spustit malý jazzový koncert," říkají zakladatelé unikátní fotografické soutěže. Mezi jejich hlavní cíle do dalších ročníků patří zlepšení propagace a hledání partnerů, kteří by se soutěží spojili své jméno. „Rádi bychom soutěž hodně zprofesionalizovali a dotáhli k dokonalosti, bohužel na to zatím nemáme prostředky, a tak to musíme dělat krůček po krůčku. Jak říkáme, z kuchyně." Hned zkraje roku začne nový ročník soutěže.
Zájemci se do něj mohou přihlásit na webových stránkách www.jazzworldphoto.com od 1. do 31. ledna.

2014
1) Didier Jallais FR / Sonny Rollins / Jazz in Marciac 2012
2) Rainer Rygalyk AUT / Joe Henderson/ Wien Jazz Festival 1982
3) Miroslav Novotný CZ / Earl Thomas / Blues Alive Šumperk 2013

2015
1) Andrea Rotili IT / Enzo Pietropaoli / Teatro Morlacchi
2) Andrea Palmucci IT / Kenny Barron & Dave Holland / Blue Note, Milano
3) Fabio Orlando IT / Jon Batiste / Umbria Jazz Winter, Orvieto

2016
1) Marion Tisserand FR / Renaud Garcia Fons / Crest Jazz Vocal
2) Seung Yull Nah KR / Roberto Fonseca / Jarasum International Jazz Festival
3) Ariele Monti IT/ Daniele Roccato / Area Sismica

2017
1) Oleg Panov UA / Frank Parker / Evgeniy Pugachev Quartet feat. Frank Parker – Libraria Speak Easy Bar
2) Serhiy Horobets UA / Gregory Privat. Lars Danielsson Quartet – Alfa Jazz Fest
3) Andrea Rotili IT / Stefano Bollani – Ancona Summer Jazz Festival

Jazz World Photo - fotogalerie: