Jan Knot - Zastavení času

Jan Knot: Lanovka do nebeOdjakživa mě fascinovaly práce některých malířů, obrazy na kterých je zastavený čas, znázorněná tvář člověka nebo krajina. Malování mi odjakživa nešlo, ale touha zachytit nějaký okamžik byla tak veliká, že jsem se začal věnovat fotografii.

Fotografií se snažím vyjádřit své pocity a emoce. Myslím, že to k tomu patří. Jak již bylo několikrát řečeno: „Fotografie musí mít duši". Nefotografuji jedno téma, nejsem zaměřený na jen jeden žánr. Na fotkách zachycuji to, co mi připadá v daný okamžik zajímavé. Když fotograf fotí pouze jeden žánr, nerozvíjí svou fantazii. Už Josef Sudek řekl, že fotograf by měl zvládat minimálně tři žánry.

Nejkrásnější je, když fotografií můžete někomu pomoci. Mně se to podařilo v roce 2014, kdy jsem se stal absolutním vítězem v soutěži Nikon Kalendář 2015 s fotografií „Hry stínů". Následně tato fotka byla vydražena za několik desítek tisíc korun a výtěžek putoval do nadace Kapka naděje. Je to zvláštní, krásný pocit, že jsem mohl pomoci nemocným dětem. A tak by to mělo být.........

V loňském roce jsem zaslal své práce do několika mezinárodních soutěží. Bál jsem se, jak to dopadne, protože konkurence z celého světa je veliká. Nicméně v tuto chvíli jsem držitelem několika zlatých, stříbrných a bronzových medailí. Nejvíce ocenění dostala fotografie „Porozumění", za kterou jsem mimo jiné získal v Torontu zlatou medaili od The Photographic Society of America (PSA). Jen pro zajímavost, v této soutěži jsem byl jediný Čech, což je velká škoda. Máme u nás hodně zdatných fotografů, kteří by mohli uspět. Přeji všem „Dobré světlo".

Jan Knot

www.janknot.cz
email: j.knot@seznam.cz

Jan Knot - fotogalerie: